Myśli swobodne

Z mojego czucia, widzenia i mojej wrażliwości rodzą się myśli różne. Czasem całkiem głębokie a czasem raczej "nieuczesane", ale ważne dla mnie. Osobiste. Wybieram się nimi dzielić, bo coś we mnie woła, by je puszczać wolno...

Pamiętam jak kiedyś powiedziałam mojemu terapeucie coś w stylu: "Jeszcze 10 sesji. Tyle Ci daję. Czuję, że już więcej nie mogę czekać." Byłam niecierpliwa. Chciałam się naprawić za wszelką cenę i to już, szybko, bez ceregieli. Nie podobało mi się jak sesja była powolna, jak nie zalewałam się łzami - bo przecież łzy to oznaka, że coś zrobiłam, coś się działo!

2 lipca 2019 roku zmarł Claudio Naranjo, znany terapeuta Gestalt, psychiatra i jeden z uczniów Fritza Perlsa, uznawanego za ojca Gestaltu.

Zapadł mi w pamięci jego Dekalog - krótkie, proste zasady, które wskazują kierunek pracy rozwojowej i terapeutycznej w Gestalcie.

Gestalt urzekł mnie od pierwszego spotkania.

Byłam wtedy młodą mamą i sama nie do końca wiedziałam kim jestem ani czego chcę. Wiedziałam tylko, że czegoś szukam, bo życie samo z siebie nie układało się jak w bajce. Poszłam do Centrum Counsellingu Gestalt na bezpłatny warsztat rozwojowy o wewnętrznym dziecku. Siedzieliśmy w kręgu a niewiele starsze ode mnie kobiety, wydawały się doświadczonymi przewodnikami po nowym doświadczeniu. Zachwycił mnie ich nieoceniający stosunek do mnie i innych uczestników, ich uważność wobec tego, co mówiliśmy i spokój... Nie przekonywały nas do swojego zdania. Zamiast tego pytały z zainteresowaniem o nasze opinie i proponowały ćwiczenia, które pomogły mi uświadomić sobie, co przeżywam, myślę i czuję.

"Życie z dziećmi w rodzinie nie polega na tym, co potocznie nazywamy wychowywaniem. Decydująca jest jakość indywidualnego i wspólnego życia dorosłych. Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze."

Wiele osób (w tym kiedyś ja!) sądzi, że miłość do innych wymaga poświęcenia. Dawania tego, czego oczekują inni. Wydaje się to nawet logiczne - "kocham Cię, więc oddam Ci siebie, a nawet mogę się dla Ciebie zmienić". Wydaje się to pięknym darem dla drugiego człowieka. Podarować siebie.